Перепоховання 93-х солдатів до Сторіччя Великої війни

Вже багато років поспіль, 11 листопада, в Україна та в інших європейських країнах шанують День Пам'яті загиблих в світових війнах. В цьому році, світ відзначив ще одну важливу дату - Сторіччя закінчення Першої світової війни (1914-1918 рр.).

Велика війна - глобальний збройний конфлікт, який розвивався в Європі з 28 липня 1914 року по 11 листопада 1918 року.

Всього за роки війни в армії воюючих 38-ми країн було мобілізовано понад 70 мільйонів чоловік, в тому числі 60 мільйонів у Європі, з яких загинуло від 9 до 10 мільйонів. Жертви цивільного населення оцінюються від 7 до 12 мільйонів людей; близько 55 млн осіб отримали поранення.

Порахувати кількість українців-учасників Першої світової війни фактично нереально. Цифра була колосальною. Через РІА (Російську імператорську армію) пройшло від 3,5 до 4 мільйонів українців, через Австро-Угорську - від 250 до 700 тис. Сотні тисяч з них загинули, більше 1 млн отримали поранення, каліцтва і контузії...

4 роки страждань, 4 роки смертей як солдат, так і цивільного населення.

Тільки вранці 11.11.1918 було укладено так зване Комп'єнське перемир'я. Воно було угодою про припинення військових дій Першої світової війни. На честь цього, в 11 ранку відгриміли останні залпи Великої війни - як салют переможцям. Найкривавіша і жорстока на той час в історії війна нарешті закінчилася ...

Країни-учасники понесли тоді великі втрати. А багато сімей залишилися без дідів, батьків, чоловіків і синів ...

Саме тому 11 листопада - важлива дата в історії людства. Саме тому в цей день всі, хто небайдужий до історії свого народу, всі, кого торкнулася та Велика війна - збираються у меморіалів і пам'ятників, щоб вшанувати пам'ять загиблих ...

Значущу річницю відзначили і пошуковці ВГО «Союз« Народна Пам'ять».

11 листопада 2018 року в селі Татарів (Івано-Франківська область), на Меморіальному комплексі загиблим в період Першої світової війни, відбулося урочисте перепоховання 93 солдатів - 56-ти військовослужбовців Австро-Угорської та 37-ми Російської імператорської армії.

Їх останки були виявлені пошуковими системами під час військово-меморіальних експедицій в Карпатах (2014-2018 рр.), присвячених Сторіччю війни. Протягом 25-30 липня на полонинах Луковиці, яку орендує Гринявський лісгоп, Озерний, схилах гір Похребтина, Масний Присліп і Баба Лудова проходила пошуково-дослідницька військово-меморіальна експедиція “Карпати-2018”

Одному з солдатів вдалося повернути ім'я. Завдяки медальйону, який знайшли біля його останків, і добре збереженому в ньому вкладиші - експерти змогли прочитати інформацію про загиблого.

Грабатовскі Дімец - тисячу вісімсот дев'яносто другого р.н., село Яблунів, Галіція (сьогоднішня Тернопільщина); військовослужбовець Австро-Угорської армії, українець ...

В рамках заходу пошуковими системами була представлена ​​виставка експонатів періоду Першої світової, знайдених під час пошукових експедицій.

На заході були присутні: секретар Яремчанської міської ради - Володимир Губарчук, сільський голова Татарова - Олег Дземб'юк, представник «Австрійського Чорного Хреста» - Галина Велідова, військовослужбовці Прикордонної служби Верховинського району, представники Державної служби України у справах ветеранів і учасників АТО, реконструктори в формі солдатів протиборчих сторін, представник ГСЧС Івано-Франківської області - Дмитро Cеменчук, духовенство, представники ЗМІ та звичайно ж, пошуковики. Також у заході взяв участь директор ДП «Гринявський лісгоп» Роман Стефанюк.

Урочиста церемонія розпочалася з поминальної панахиди, яку провели місцеві священнослужителі.

Після, гості та організатори заходу сказали кілька слів.

«Тут, на урочистому перепохованні в селі Татарів, хотілося б передати привіт від президента Австрійського Чорного Хреста - Петера Різер, а також керівника Австрійського Чорного Хреста в федеральних землях Відня і Нижньої Австрії - Отто Яуса. На жаль, вони не змогли бути присутніми тут особисто. Тому, від їх імені, я хочу подякувати пошукових систем, які проводили роботи з пошуку і ексгумації цих солдатів, а сьогодні проведуть їх в останню путь ...»- сказала Галина Велідова, представник «Чорного Хреста ».

Також виступив і Євген Куковеров, виконавчий директор по польовому та архівної пошуку ВГО «Союз « Народна Пам'ять». Він трохи розповів про те, як були знайдені солдати, а також подякував усім присутнім за розуміння та небайдужість до подій.

Під збройові залпи у виконанні прикордонників і реконструкторів поховали  прах загиблих воїнів Першої світової.

37 солдатів Російської імператорської армії - в одному похованні. 55 солдатів Австро-Угорської армії - в іншому. Останки іменного, Грабатовского Дімеца, поховали в окремій могилі, поруч з іншими військовослужбовцями.

Ось так ось, через 100 років з часу закінчення Великої війни, 106 солдатів, загиблих на Карпатських перевалах і знайдених пошуковими системами під час експедицій, нарешті знайшли довгоочікуваний спокій.

Можна сміливо сказати, що підсумок чотирирічної роботи пошукових систем ВГО «Союз« Народна Пам'ять», присвяченій Сторіччю Першої світової війни, підведений. Але на цьому роботи не закінчуються!

Всеукраїнська громадська організація "Союз" Народна Пам'ять" висловлює величезну подяку за допомогу і підтримку всім учасникам заходу!