Головна » Файли » Новини держлісагенства

1000 гектар молодих лісів додалось в Україні
11.05.2018, 11:29

Цьогоріч весняна лісокультурна кампанія почалася пізно: завадили тривалі холоди, які різко змінилися на тепло. Лісівники нарікали, що лісонасаджувальні заходи доведеться провести у найкоротші терміни, адже саджанці доцільно саджати у багаті вологою ґрунти. Втім, лісгоспам вдалося не лише успішно виконати плани з лісонасаджень на місцях минулорічних рубок, але й створити більше 1000 га нових лісів, що становить 75-80% від плану.

Погода цієї весни створила на диво важкі умови для усього сільського господарства. Екологи без перебільшення зазначають, що у 2018 році весна тривала лише декілька днів: за холодами, що характерні для лютого, за тиждень прийшло піздньотравневе тепло. І аграріям, і лісівникам довелося в рекордно короткі строки висаджувати культури, аби з найменшими втратами виконати господарчі плани. «За світовий день лісівники краю висаджували понад 100 гектарів молодого лісу», – розповідають у Чернігівському ОУЛМГ. Особливо складно довелося лісівникам зі степових та лісостепових регіонів, адже там волога з ґрунтів випарювалася значно швидше.

Саджанці сосни на Чернігівщині. Фото: Чернігівське ОУЛМГ

Але складні погодні умови не завадили лісгоспам вкластися у необхідні строки. Вже на кінець квітня Державне агентство з лісових ресурсів прозвітувало: загалом по Україні висаджено та посіяно 29,1 тисячі гектарів з запланованих 27,8 тисячі. «На Поліссі проведено висівання та садіння лісу на площі 14,4 тис. га при плані 12,8 тис. га, у Лісостепу – 10,2 тис. га при плані 9,6 тис. га, у Степу – 1,8 тис. га при плані 1,7 тис. гектар», – з гордістю коментують у Держлісагентстві. Лише у Карпатському регіоні, де сніг зійшов відносно пізно, плани лісокультурної кампанії виконали на початок травня. Крім того, у відомстві додають, що до кінця року завершиться зарахування до фондів більш ніж 18 тис. га лісу природнього походження.

В середньому, вартість насадження одного гектару культур обійшовся лісгоспам у 4,8 тисяч гривень. Основними культурами при висіванні та садінні лісів були такі лісові породи як сосна, дуб, бук, ялина, береза, вільха, ясень, граб, ялиця. Близько 10-15% від загальної кількості висадженого та посіяного лісу склали майбутні новорічні ялинки та декоративні саджанці. Аби досягти максимальної ефективності та мінімізувати природні ризики, у лісокультурну кампанію лісівники використовували вологонакопичувачі, висаджували сіянці із закритою кореневою системою, використовували гербіциди при підготовці ґрунту.

Висадка лісу у Димерському лісгоспі, що на Київщині. Фото: Київське ОУЛМГ

Рекордсменом з лісонасаджень у Поліському регіоні стала Житомирщина. Там за весну висадили близько 25 мільйонів саджанців. «В нинішньому році лісівники Житомирщини створили 4173 гектари лісових культур, при тому, що план весни становив – 3620 га, – розповідає очільник Житомирського ОУЛМГ Андрій Курінський. – Найбільше лісу посадили в Баранівському та Радомишльському лісомисливських господарствах – 376 та 352 гектари відповідно. Таким чином всі зруби минулого року та частина нинішнього – вже заліснені». Крім того, на Житомирщині враховують традиційну для Полісся проблему: «У цьому році лісівники області повсюдно створювали змішані насадження – такі ліси стійкіші до хвороб та шкідників», – коментує він.

У зоні лісостепу одними з найперших лісокультурну кампанію виконали на Черкащині. «У лісовому фонді цієї весни створено лісових культур на загальній площі 1037,7 гектари, в тому числі шляхом лісорозведення – 31,4. Крім того, проведено сприяння природному поновленню на площі 143,6 гектарів. Цієї весни ліси відтворено на площі 1181,3 гектар, при плані – 1176,8. Загалом у 2018-му році буде проведено відтворення лісів на площі 1245 га. Щоб успішно та якісно провести цьогорічну весняну лісокультурну кампанію, було заготовлено 50 тон лісового насіння та вирощено понад 10 мільйонів сіянців. Традиційно основними лісоутворюючими породами для Черкащини є сосна звичайна (висаджено 447 га від загальної площі) та дуб звичайний (450 га від загальної площі), на 135 гектарах посіяно та висаджено горіх чорний», – повідомляють у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Висадка листяних порід у Лугинському лісгоспі. Фото: Житомирське ОУЛМГ

Цю весняну лісокультурну кампанію можна сміливо назвати національною, адже велику допомогу лісівникам надали волонтери під час проведення Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», кількість яких значно збільшилася в порівнянні з минулим роком. Володимир Бондар, заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів, зазначив: «За час проведення акції з висадки лісу, яка досить успішно відбулася у всіх областях, значно збільшилась кількість запитів на приєднання до проведення заходу. Люди масово долучаються до висадки лісу разом з лісівниками». Лише на Черкащині до Акції приєдналися більше 4 тисяч осіб. «В усіх лісгоспах області відбулися заходи Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках». У них взяли участь понад 4 тисячі осіб – учнівська та студентська молодь, представники громадськості, місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, депутати, журналісти. Разом з лісівниками по всій Черкащині в рамках “Майбутнє лісу у твоїх руках” висаджено 78 гектарів лісових насаджень”, – зазначив головний лісівник Черкащини Олександр Дзюбенко.

Таким чином, за весняну лісокультурну кампанію загалом було висаджено 75-80% лісу від запланованих річних обсягів, а місця минуло- та цьогорічних рубок повністю засаджені новими рослинами. Проте робота триває, адже вже почалася лісокультурна кампанія майбутнього 2019 року: у цей час активно готують саджанці та збирають матеріал для майбутніх лісів.

 Ігор Симисенко, журналіст

Категорія: Новини держлісагенства | Додав: psvitlana95
Переглядів: 30 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar